facebook
^zpět nahoru

  • 1 RESTAURACE
    Penzion Žďár nad Sázavou, vlastní parkoviště, ubytování Žďárské vrchy, to je Penzion Táferna. Kongresová turistika, společenská setkání, ale i rodinná rekreace, víkendové pobyty, abiturientské večírky, předváděcí akce či posezení s přáteli jsou hlavními aktivitami penzionu. Restaurace má kapacitu 45 míst. Stylové prostředí dodává pohodu pro posezení s přáteli nejen u dobrého jídla, ale i u dobrého piva. Zajišťujeme celodenní stravování pro veřejnost v restauraci a jídelně penzionu. Restaurace je v provozu jako kuřácká a jídelna je nekuřácká.
  • 2 SALÓNEK
    Jídelna je používána ke snídaním a podávání večeří pro ubytované. Upozorňujeme, že v prostorách ubytování v penzionu platí zákaz kouření. Jídelna slouží i jako oddělený salónek - možné využít pro oslavy, svatby, školení a různé prezentace. Prostor je pokrytý internetovým připojením.
  • 3 UBYTOVÁNÍ
    Zveme Vás na celoroční dovolenou do útulného rodinného penzionu situovaném v krásném a klidném prostředí Českomoravské vysočiny, v ekologicky nejčistší oblasti České republiky. V blízkosti se nachází památka UNESCO Žďár nad Sázavou - kostel sv. Jana Nepomuckého, v zámku Muzeum knihy a kolem mnoho rybníků a krásné přírody. Ubytovací kapacita - celkem pro 21 osob
  • 4 SKVĚLÁ KUCHYNĚ
    Milý přístup veškerého personálu, spolu s vyhlášenou kuchyní, přináší spokojenost všem hostům. Za zmínku stojí kvalitní polední menu, které se mění každý den s důrazem na sezónní speciality, zvěřinové hody, rybí speciality a další.
  • 5 ZAJÍMAVÉ OKOLÍ
    Zveme Vás na celoroční dovolenou do útulného rodinného penzionu situovaném v krásném a klidném prostředí Českomoravské vysočiny, v ekologicky nejčistší oblasti České republiky. V blízkosti se nachází památka UNESCO Žďár nad Sázavou - kostel sv. Jana Nepomuckého, v zámku Muzeum knihy a kolem mnoho rybníků a krásné přírody

Penzion a restaurace Táferna

všude dobře, u nás nejlépe...

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Projekt výstavby kostela vytvořil architekt Jan Blažej Santini - Aichel (1677 - 1723) mezi koncem dubna a začátkem srpna 1719. Zadavatelem stavby kostela byl opat žďárského kláštera Václav Vejmluva (1670 - 1738). Realizace projektu započala již 13. srpna 1719. Původní Santiniho dochované plány kostela se od realizace poněkud liší. Základní kámen byl vysvěcen již v rozestavěné stavbě 16. května 1720. V roce 1721 byl blahořečen Jan Nepomucký a žďárský opat Václav Vejmluva získal vzácnou relikvii - kůstku, k níž byl přirostlý mučedníkův jazyk. S tím souvisí i změna výzdoby klenby, kde měla být dle původních plánů Santiniho pouze deseticípá hvězda, k níž přibyla plastika jazyka v plamenech. V témže roce byla provedena hrubá stavba kostela a v roce 1722 byla stavba dokončena. Kostel byl vysvěcen olomouckým biskupem 27. září 1722, pouhý týden po dokončení zednických prací.

Číst dál: Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Kamenný most Žďár nad Sázavou

Barokní kamenný most ze žulových kvádrů přes Stržský potok mezi Konventním a Bránským rybníkem byl postaven v první polovině 18. století jižně od kláštera, jako hlavní přístup ke klášteru. V roce 1761 ho nechal vyzdobit sochami osmi světců opat žďárského kláštera Bernard Hennet (1699 - 1770), nástupce opata Václava Vejmluvy (1670 - 1738). Výzdoba byla inspirována barokní výzdobou Karlova mostu v Praze. Velkou roli zde hrála svatojánská myšlenka. Sloup s postavou sv. Jana Nepomuckého stál již od roku 1701 jižně od mostu (na stejném místě je dodnes). U každé sochy světce je na vysokém podstavci komentář objasňující volbu jednotlivých postav.

Číst dál: Kamenný most Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek přestavěný z gotického cisterciáckého kláštera, založeného r. 1212 Bočkem z Kunštátu. 16. 7. 1784 vyhořel a byl zrušen. O dva roky později byl upraven v zámek. Dnes je v něm umístěno muzeum knihy a stavitele G. Santiniho.

Historie dnešního města Žďáru nad Sázavou je úzce spjata se založením a vývojem zdejšího cisterciáckého kláštera. Založení inicioval otec svaté Zdislavy, Přibyslav z Křižanova, ale až jeho zeťové, Boček z Obřan a Smil z Lichtenburka jeho úmysl uskutečnili. Za tímto účelem pozvali v roce 1252 z Nepomuku skupinu cisterciáckých mnichů, kterým na výstavbu kláštera darovali pozemky a v dědictví odkázali část svých majetků.

Číst dál: Zámek Žďár nad Sázavou